piątek, 20 lutego 2015

bł. ks. Zygmunt Sajna

Internet, to kopalnia wiedzy, ale jak ostatnio przekonałem się, powiela wiele błędów, które ciężko zweryfikować. W rodzinnym albumie posiadamy zdjęcia pochodzące do naszych pradziadków, a jedno z nich przedstawia księdza. Nasi przodkowie nie podpisali tej fotografii, a wiedzę swą odnośnie tożsamości księdza, w chwili swojej śmierci zabrali dawno temu ze sobą. W rozwiązaniu zagadki pomógł nam Internet, a naszym kuzynem okazał się błogosławiony ksiądz Zygmunt Sajna, którego rozpoznaliśmy na zdjęciach krążących w sieci.

zdjęcie Zygmunta Sajny
pochodzące z rodzinnego albumu


zdjęcia Zygmunta Sajny
znalezione w Internecie


Nasza prababcia Ewa Kurowska była córką Stefaniuków Michała i Józefy z Sajnów, zamieszkałych we wsi Wygoda podległej rzymskokatolickiej parafii w Huszlewie, natomiast Zygmunt Sajna pochodził z pobliskiej Żurawlówki. Aby ustalić pokrewieństwo Józefy i Zygmunta zacząłem szukać ich przodków. Moim błędem było zawierzenie informacjom udostępnianym w Internecie. Na wielu stronach możemy przeczytać, że "ok. 1909 r. rodzice, Franciszek i Franciszka wraz z Zygmuntem i pozostałymi dziećmi przeprowadzili się do podlaskiej wsi Mielnik." Na stronie Wikipedii jest nawet odnośnik do Mielnika w powiecie siemiatyckim. Ze względu na migrację moich bezpośrednich przodków miejsce to nawet mi odpowiadało, ale nie znalazłem tam żadnych potomków Sajnów. Dzisiaj stwierdziłem, że we wszystkich artykułach umieszczonych w Internecie jest błąd. Przeglądając "Księgę Adresową Polski (wraz z w. m. Gdańskiem) dla handlu, przemysłu, rzemiosł i rolnictwa. 1930 r." przy Huszlewie znalazłem zapis: "Właściciele ziemscy ... Sajna Franc. (Mielniki 112)". 

Fragment z Księgi Adresowej Polski z 1930 r.


Idąc dalej za odkrytą informacją w opisie parafii rzymskokatolickiej w Huszlewie znajdujemy: "Miejscowości należące do parafii: ... Mielniki, ..." Jak widać Franciszek Sajna wraz z rodziną nie przeprowadził się do Mielnika w powiecie siemiatyckim, lecz do wsi Mielniki, gm. Huszlew. Czy zagadka odnośnie miejsca wychowywania się Zygmunta Sajny została rozwiązana? Nie do końca, gdyż obecnie wieś Mielniki (chyba) nie istnieje, a przynajmniej ja nie znalazłem jej na mapie i nadal nie wiem gdzie znajdowała się w okresie dwudziestolecia międzywojennego.



Edytowany 20 lutego 2015 r.

Ciotuchna Google nie pomogła w poszukiwaniach Mielników, jednak przeglądając stare mapy w pobliżu Waśkowólki odnalazłem Fw. Mielniki. Folwark ten znajdował się niecałe trzy km od rodzimej Żurawlówki. Biorąc pod uwagę zapis o przeprowadzce rodziny, był on najprawdopodobniej istotny, ze względu na rengę posiadłości, nie zaś co do oddalenia od rodzinnego domu. 







Edytowany 27 kwietnia 2015 r.

W minionym tygodniu zdołaliśmy potwierdzić pokrewieństwo ks. Zygmunta Sajny z naszym przodkiem. Wspomniana wcześniej Józefa Stefaniuk z Sajnów była rodzoną siostrą Franciszka Sajny (ojca ks. Zygmunta). Rodzinne opowieści wskazują natomiast, że jej córka Ewa Stefaniuk (później Kurowska) po śmierci matki (miała wtedy 13 lat) wychowywana była przez Franciszka Sajnę. Informację tą potwierdza ślub Ewy Stefaniuk, na którym świadkiem był Franciszek Sajna oraz przechowywane przez nią wcześniej wspomniane zdjęcie jego syna, ks. Zygmunta.

3 komentarze:

  1. Nazywam sie Jan Jarosz.Urodzilen sie w Zienie parafia Huszlew w 1945 roku.Moj dziadek Stanislaw Jarosz byl bratem FRANCISZKI JAROSZ zony FRANCISZKA SAJNY rodzice ksiedza Zygmunta Sajny
    z Zurawlowki.Pozniej mieszkali w kupionym majatku Mielniki .Ksiedza siostry corki mieszkaja w Rogoznicy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Panie Janie. Można jakiś kontakt? Proszę o wiadomość ma mirekcz@interia.pl

      Usuń
    2. Szanowny Panie,
      Nazywam się Renata Przybylska, jestem nauczycielką historii i języka angielskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Górze Kalwarii. Patronem mojej szkoły jest Ksiądz Zygmunt Sajna, męczennik II wojny światowej, który został zamordowany przez Niemców 17 września 1940 roku w Palmirach. Od wielu miesięcy zbieram informacje na temat księdza Zygmunta Sajny. Marzę o tym, żeby wydać publikację na temat tego kapłana. Uważam, że bardzo zasługuje na to, aby pamięć o nim przetrwała a wiedza była dużo szersza, niż obecnie. Przypuszczam, że może być Pan krewnym księdza Sajny. Czy mogłabym liczyć na Pana pomoc w sprawie poszukiwania źródeł czy kontaktu z jego rodziną? Zależy mi bardzo na wszystkich, nawet najmniejszych informacjach.
      Z poważaniem,
      Renata Przybylska

      Usuń